دوره 5، شماره 2 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1394 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 143-111 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه تاریخ ،تمدن و انقلاب اسلامی دانشگاه تهران ، Gholamali.soleymani@gmail.com
2- علوم سیاسی دانشگاه قزوین
چکیده:   (3605 مشاهده)

احزاب به عنوان یکی از مهمترین نیروهای اجتماعی، بر مبنای شکافهای اجتماعی شکل گرفته و درصدد مدیریت آنها هستند. کمتر جامعه‌ای را می‌توان یافت که دارای شکاف اجتماعی نباشد، بنابراین ضرورت احزاب در تمام کشورها به عنوان سازوکار مدیریت شکافها به وضوح مشاهده می‌شود. در ترکیه به عنوان میراث یک جامعه متکثر، شکافهای اجتماعی متعددی وجود دارد که عموماً فعال هستند. هدف این پژوهش پرداختن به تجربه حزب عدالت و توسعه در مدیریت شکافهای اجتماعی از طریق بررسی فرایند تاریخی شکل گیری برنامه‌های حزبی بر مبنای شکافهای موجود در این کشور می باشد. به نظر می‌رسد حزب عدالت و توسعه توانسته از طریق تمرکز بر سه دسته از شکافهای اقتصادی، قومی و مذهبی، نقش مهمی در ممانعت و کاستن از سیاسی‌شدن شکافها بردارد. موفقیت این حزب در انتخابات متعدد در سالهای اخیر و گسترش دایره رأی‌دهندگان حزبی می‌تواند مصداق روشنی بر موفقیت برنامه‌های حزب عدالت و توسعه تلقی شود.

متن کامل [PDF 2311 kb]   (3867 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/2/3 | پذیرش: 1394/4/17 | انتشار: 1396/2/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.