دوره 5، شماره 1 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1394 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 127-103 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه شیراز ، salehi_j@yahoo.com
چکیده:   (7209 مشاهده)

بهار عربی و پیامدهای آن به‌ویژه در سوریه و جنگ داخلی این کشور، چیدمان و صف‌بندی‌های سیاسی منطقه‌ای و فرا‌منطقه‌ای را دستخوش تغییرات بنیادین کرده است. یکی از جلوه‌های بارز این تحولات، تعمیق شکاف‌های قومی و مذهبی در خاورمیانه است که به صف‌بندی‌های تازه کنشگران ملی و فروملی منجر شده است. از جمله کنشگران فعال و مؤثر در این تحولات، گروه‌های فروملی قومی ـ مذهبی در کشورهای منطقه به‌ویژه عراق و سوریه هستند. بنیادگرایان اسلام‌گرا و گروه‌های تروریستی چون داعش در کنار گروه‌های قومی (کُردها) سیر تحولات سیاسی و ژئوپلیتیکی در عراق و سوریه را به‌شدت دستخوش تغییر کرده‌اند. تحلیل صف‌بندی‌های جدید کنشگران در قالب سه هلال سُنی، شیعی و کُردی و پیامدهای ژئوپلیتیکی این تحولات، خاورمیانه را با بحرانی‌ترین مقطع تاریخی خود پس از جنگ جهانی اول روبه‌رو کرده است. برای نخستین بار، ژئوپلیتیک و نظم موجود وستفالیایی در خاورمیانه پس از گذشت یک قرن، با سیطره داعش بر بخش‌هایی از عراق و سوریه دستخوش تغییر شده است. در این مقاله تلاش شده با روشی تحلیلی ـ توصیفی برخی از جنبه‌های ژئوپلیتیکی این تحولات و پیامدهای آن مورد بررسی قرار گیرد.

متن کامل [PDF 1733 kb]   (1845 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/1/21 | پذیرش: 1395/4/7 | انتشار: 1395/4/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.