دوره 6، شماره 1 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1395 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 170-143 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- گروه جغرافیا دانشگاه تهران ، Apoura@ut_ac_ir
2- جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه پیام نور تهران
چکیده:   (4415 مشاهده)

آلودگی‌های زیست محیطی از چالش‌های اصلی و مهم جهان، به ویژه جهان اسلام است. آلودگی محیط زیست، پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب و هوا یا خاک یا زمین می‌باشد، به میزانی که؛ کیفیت فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک آن را به طوری که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار یا ابنیه مضر باشد، تغییر دهد. پژوهش حاضر با هدف بررسی آلودگی‌های زیست­محیطی درکشورهای جهان اسلام انجام گردید. در این پژوهش، با استفاده از روش مطالعه اسنادی، اطلاعات لازم از طریق اسناد و مدارک، کتاب‌ها، گزارش‌های تحقیقی موجود و منابع مرتبط، به صورت هدفمند گردآوری، مقوله بندی، تحلیل و در نهایت با مقایسه موضوع مورد بررسی، نتایج مطالعه استخراج گردید که؛ نشان داد؛ کشورهای جهان اسلام با چالش­ها و آلودگی‌های زیست­محیطی مختلفی روبرو هستند. همچنین، نرخ بسیار سریع رشد شهری در منطقه و تمرکز جمعیت در مناطق شهری منجر به افزایش آلودگی هوا می­شود. علاوه بر آن، فرایندهای صنعتی، دفع نامناسب زباله­های جامد و خطرناک، تولید گازهای کارخانه­ای توسط وسایل نقلیه و سوخته شدن سوخت به منظور تولید برق در نیروگاه­ها، از منابع اصلی آلودگی هستند و با رشد تکنولوژی، مصرف گرایی، شهرنشینی و زندگی ماشینی، بیش از پیش به آلودگی‌ها و مشکلات زیست محیطی شهرهای جهان و همچنین جهان اسلام افزوده می‌گردد و در نتیجه آن نگرانی‌های انسان معاصر در مواجهه با این چالش‌های بحرانی مضاعف می‌گردد.

متن کامل [PDF 1019 kb]   (23865 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/1/15 | پذیرش: 1395/3/27 | انتشار: 1396/2/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.