دوره 4، شماره 1 - ( پژوهشهاي سياسي جهان اسلام 1393 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 98-78 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه اصفهان
2- ، milanijamil@gmail.com
چکیده:   (4547 مشاهده)

امروزه، گسترش ارتباط و روند فزایندۀ جهانی‌شدن به‌طور طبیعی بر جوامع و شکل‌گیری جنبش‌های جدید همسو با این تغییرات تأثیرات انکارناپذیری می‌گذارد؛ به‌طوری‌که مرزهای مدرنیته را درمی‌نوردند و شکل‌گیری دنیای پست‌مدرن را سر می‌دهند. شکل‌گیری جنبش‌های اجتماعی جدید و گسترش آن‌ها از نمونه‌های بارز این اصل است که خود به تغییرات و حرکت‌های جدیدی در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی و بین‌المللی منجر شده‌اند. جنبش‌های اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا ازجمله جنبش‌هایی هستند که به‌نظر می‌رسد می‌توان آن‌ها را مانند جنبش‌های اجتماعی جدید قلمداد کرد که فراگیر، متکی به رسانه‌های جمعی، باز و انعطاف‌پذیر و با هویتی غیرطبقاتی و سیال، به‌دنبال ایجاد جامعۀ مدنی هستند. لذا جهت شناخت هرچه بهتر این جنبش­ها، بررسی آنها در قالب جنبش­های اجتماعی جدید ضروری به‌نظر می­رسد.

نوشتار پیش رو با رویکرد توصیفی‌تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه‌ای و اسنادی به‌دنبال بررسی این جنبش‌ها و پاسخ به این سؤال است: مهم‌ترین ویژگی جنبش‌های خاورمیانه که براساس آن می‌توان آن‌ها را جنبش‌های اجتماعی جدید نامید، چیست؟ پس از مشخص‌شدن ویژگی جنبش‌های جدید اجتماعی، مهم‌ترین ویژگی جنبش‌های خاورمیانه و وجوه تشابه آن‌ها با جنبش‌های جدید بررسی می‌شود. این کار درجهت شناخت بیشتر این جنبش‌ها و تحلیل بهتر آن‌ها ثمربخش است.

متن کامل [PDF 865 kb]   (74 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1392/8/29 | پذیرش: 1392/11/12 | انتشار: 1393/3/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.