دوره 8، شماره 3 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1397 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 1-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد
چکیده:   (407 مشاهده)
 حادثه 11 سپتامبر 2001 موجب تجدید نظرهایی در سیاست خارجی آمریکا در قبال برخی مسایل، ارزشها و مناطق گردید. مساله دموکراسی گستری در منطقه خاورمیانه از جمله این موارد بوده است. حادثه 11 سپتامبر در دوره ریاست جمهوری بوش پسر و تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه عربی در سال 2011 تا ریاست جمهوری ترامپ، سیاست خارجی آمریکا در برابر این بخش از جهان را با فرصت ها و چالش های نوینی مواجه ساخت. هویت محوری به عنوان یکی از اجزای سیاست خارجی آمریکا در این مقطع زمانی با ساختار پیچیده و چند وجهی منطقه خاورمیانه برخورد نمود و سیاست خارجی این کشور را با چالش هایی مواجه ساخت.
بر این اساس این پژوهش در صدد است تا این مساله را با گردآوری اطلاعات به روش کتابخانه ای و با تکیه بر چارچوب نظری سازه انگاری به ویژه نوع سیستمیک الکساندر ونت مورد بررسی قرار دهد. نتایج پژوهش حاکی از آن است که به رغم لفاظی های آمریکا در زمینه دموکراسی، نوع و شیوه تعامل این کشور با ساختار پیچیده و تناقض نمای منطقه خاورمیانه موجب شکل گیری اختلال در دموکراسی گستری و بعضا اشاعه دموکراسی کنترل شده در خاورمیانه در اوایل قرن جدید شده است.
 
متن کامل [PDF 297 kb]   (434 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۸