دوره 11، شماره 3 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام شماره پاییز 1400 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 154-127 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه لرستان،ایران. ، bayat.m@lu.ac.ir
2- استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد،ایران.
چکیده:   (2444 مشاهده)
«معامله قرن» مهمترین سیاست دولت ترامپ در مورد  منازعه اسرائیلی-فلسطینی بود که پرسشهای مهمی در مورد آن وجود دارد: این طرح چه ویژگیهای دارد؟ آیا طرح معامله قرن میتواند طولاتی‌ترین منازعه معاصر در خارومیانه را حل کند؟ در این مقاله با تکیه بر «آینده‌پژوهی» و روش سناریونگاری، تلاش ‌شده محتمل‌ترین سناریو برای طرح معامله قرن بررسی شود. فرضیه مقاله این است که «طرح معامله قرن به علت عدم درک ماهیت منازعه فلسطینی-اسرائیلی، بی‌توجهی به دغدغه‌های اساسی فلسطینیها و ایجاد یک دولت بدون حاکمیت برای آنها، محکوم  به شکست است.» معامله قرن پتانسیلی برای محوریت مذاکرات صلح ندارد اما باید توجه داشت که مهمترین هدف طرح، مشروعیت دادن به وضعیت موجود در سرزمینهای اشغالی است. با این حال، شدت گرفتن اقدامات نامشروع اسرائیل برای ضمیمه‌سازی سرزمینی، شهرک‌سازیها، افزایش رایزنی با کشورهای عربی محافظه‌کار با هدف فشار فزاینده بر فلسطینیها و حاکمیت‌زدایی از حکومت خودگردان، محتمل‌ترین سناریو این طرح است.
متن کامل [PDF 1115 kb]   (738 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/1/28 | پذیرش: 1400/3/31 | انتشار: 1400/7/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.