دوره 7، شماره 2 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1396 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 167-141 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
چکیده:   (3912 مشاهده)
امروزه توجه به وضعیت کودکان در ابعاد مختلف در کانون توجهات جامعه بین الملل و ارگانهای حقوق بشری سازمان ملل قرار دارد، تا جایی که همواره قوانین جهانشمول متعددی در زمینه حمایت ازکودکان توسط سازمانهای مربوطه به تصویب رسیده است. اما علی رغم این حمایت ها، کودکان در بسیاری از نقاط جهان، در معرض آسیب های جدی قرار دارند، که بخصوص می توان به تاثیر جنگ های داخلی بر معیشت و حقوق کودکان اشاره کرد. اما با وجود اهمیت حقوق کودکان در اسلامف نظر می رسد که، تاثیر جنگ های داخلی در کشورهای اسلامی ، بخصوص در خاورمیانه، به شکل جدی تری حقوق کودکان را از خویش متاثر نموده است. در این راستا، این پژوهش با یک رویکرد جامع، بدنبال بررسی رویکرد اسلام به حقوق کودکان در درگیری های مسلحانه است. برای تبیین این مسئله، در کنار بررسی رویکرد اسلام به جنگ، تعریف کودک از دیدگاه اسلام و مباحث فقهی حقوق کودکان در جنگ از جمله مواردی همچون عدم تعارض به کودکان و منع سربازگیری  از کودکان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی- تحلیلی، و روش گردآوری داده ها منابع کتاب خانه ای  و اینترنتی است.       
متن کامل [PDF 273 kb]   (17667 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/2/23 | پذیرش: 1396/5/3 | انتشار: 1396/11/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.