دوره 3، شماره 2 - ( پژوهشهاي سياسي جهان اسلام 1392 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 50-29 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه امام صادق(ع)
2- دانشگاه باقرالعلوم(ع) ، alivahidi.f@gmail.com
چکیده:   (4368 مشاهده)

مقاله حاضر، گزیده‌ای از یک پژوهش علمی است که به‌منظور فهم فرایند جهت‌گیری‌ها و پارادایم‌های فکری و نظری در گفتمان‌های خبری (گفتمان خبری) شبکه پرس تی‌وی نگاشته شده است. رویکرد نظری اتخاذ شده در این تحقیق تلفیقی از نظریات گفتمان، بازنمایی، برجسته‌سازی و تصویرسازی و رویکرد روشی آن «روش عملیاتی تحلیل گفتمان (پدام) و بازه پژوهش، اردیبهشت و خرداد سال 1390 است. نتایج به‌دست آمده حاکی از آن است که سیاست خبری شبکه پرس تی‌وی در قبال تحولات بحرین، لیبی و یمن در بعد داخلی تفاوت مهمی با بازنمایی تحولات سوریه داشته است. به این صورت که در بازنمایی تحولات داخلی یمن، بحرین و لیبی نفی رژیم‌های حاکم در این کشورها با تأکید بر مصادیق فساد و سرکوب و شکنجه مردم و برجسته‌سازی موضوعاتی از جمله نقض حقوق بشر و نقض آزادی‌های مذهبی مردم مورد تأکید بوده است. اما در خصوص سوریه لزوم اصلاحات (و نه تغییر رژیم) مورد تأکید قرار گرفته است. در بعد خارجی، نفی مداخلات خارجی به‌عنوان اصلی‌ترین سیاست بازنمایی در تحولات یمن، بحرین، لیبی و سوریه مورد توجه قرار گرفته است و در خصوص سوریه، عدم انزوای بین‌المللی حکومت بشار اسد به‌عنوان یک سیاست بازنمایی مورد توجه بوده است. همچنین سیاست خبری شبکه در قبال تحولات مصر و تونس، در بعد داخلی، پیگیری مطالبات قیام مردم، و در بعد خارجی، در خصوص اخبار مصر سیاست «نفی رابطه با اسرائیل» بوده است. اخبار پرس تی‌وی در بازه مطالعه‌شده به مسائل خارجی تونس نپرداخت.

متن کامل [PDF 744 kb]   (832 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1392/3/17 | پذیرش: 1392/5/3 | انتشار: 1392/5/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.