دوره 12، شماره 2 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام شماره تابستان 1401 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 189-171 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه پیام نور ،تهران ،ایران ، rohollahkhalilinejad@gmail.com
چکیده:   (948 مشاهده)
بهبود گسترش روابط روسیه و قفقاز با جهان اسلام اهمیت ویژه‌ای در آینده این منطقه خواهد داشت. این کار را باید به نحوی شروع کرد که جامعه بتواند تصور درستی از اسلام و نحوه تأثیر آن بر امت و شیوه رفتاری مسلمانان داشته باشد. متاسفانه اکنون، بخش غیرمسلمان جمعیت کشور روسیه و منطقه قفقاز، تصورات نادرستی از اسلام دارند. اگر ما بپذیریم که ایجاد مناقشه در بخش‌هایی از قفقاز (قره باغ) سال‌ها پیش از فروپاشی شوروی سابق و برای جلوگیری از اتحاد ایران و جمهوری آذربایجان طرح ریزی شده بود؛ بنابراین نفوذ مستمر غرب و سرویس‌های اطلاعاتی منطقه در قفقاز بی تردید بمنظور تأمین منافع آن‌ها می‌باشد. این مقاله د رپی پاسخ به این سؤال است که تحول رسانه و احزاب اسلامی از شوروی تا قفقاز جنوبی چگونه می‌باشد، روش تحقیق در این پژوهش توصیفی- تحلیلی و استفاده از ابزار اینترنت و اسناد کتابخانه‌ای می‌باشد.
 
واژه‌های کلیدی: شوروی، روسیه، قفقاز، اسلام، رسانه، آذربایجان
متن کامل [PDF 358 kb]   (121 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/10/26 | پذیرش: 1401/3/5 | انتشار: 1401/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.