دوره 5، شماره 2 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1394 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 51-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام ، f.mirzazade@gmail.com
چکیده:   (3299 مشاهده)

تحولات یمن آثار و پیامدهای قابل توجهی بر سیاست و امنیت منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای برجا گذاشته است. اولین نشانه منطقه‌ای آن را می‌توان در ارتباط با رفتارهای مختلف دو بازیگر عمده منطقه یعنی ایران و عربستان مورد توجه قرار داد. بر این اساس سؤال اصلی نوشتار حاضر این است که ژئوپلتیک هویت چه تأثیری بر الزامات و راهبرد امنیتی ایران و عربستان در منطقه داشته و  این عامل چه نوع الگوی رفتاری را برای این دو کشور در مورد تحولات یمن رقم زده است؟ فرضیه این است که هویت شیعی، انقلابی و استکبارستیز ایران از یک طرف و هویت سنی، پادشاهی و طرفدار غرب عربستان از طرف دیگر، باعث گسترش رقابت‌های ژئوپلتیکی در منطقه خاورمیانه به خصوص به شکل تعارض و جنگ سردی بین این دو کشور در یمن شده است. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که هویت مذهبی تأثیرگذارترین عامل بر روابط عربستان و ایران بوده، به طوری که عربستان نگران اعتراضات و خیزش اقلیت شیعه خود به ویژه پس از تعمیق و گسترش بحران یمن بوده است. از این رو برخلاف رویکرد امنیتی هویت محور و مشارکتی ایران در حل منازعات منطقه، عربستان با حمایت و دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای بویژه آمریکا رویکرد تهاجمی را برای تأمین امنیت خود در پیش گرفته است، بدین منظور برای تبیین دقیق­تر موضوع تلاش می‌گردد با بهره‌گیری از تئوری سازه‌انگاری فرضیه پژوهش در قبال تحولات یمن به آزمون گذاشته شود.

متن کامل [PDF 1990 kb]   (1570 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/1/18 | پذیرش: 1394/3/24 | انتشار: 1396/2/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.