دوره 7، شماره 2 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام 1396 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 25-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه علوم سیاسی دانشگاه شاهد ، keshavarz@shahed.ac.ir
2- جامعه شناسی انقلاب اسلامی دانشگاه شاهد
چکیده:   (4209 مشاهده)
هدف از این پژوهش فهم رابطه بین تحولات ژئوپلیتیکی شیعه در اثر پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تقابل غرب با آن و همچنین بررسی برخی از تهدیدات غرب بر ضد شیعه و ارائۀ راهکارهای مقابله با آن است که به شیوه توصیفی- تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته است. سؤال­های اصلی این پژوهش این است که علل تقابل غرب با تشیع چیست؟ غربی­ها برای مقابله با شیعیان از چه نوع تهدیداتی استفاده می­کنند و چه راهکارهایی برای مقابله با این تهدیدات وجود دارد؟ یافته­های تحقیق نشان می­دهد که انقلاب اسلامی ایران بسیاری از مناسبات سیاسی را در منطقه و جهان دچار تغییر و تحول نمود و با گسترش بیداری اسلامی، منافع حکام دیکتاتور منطقه و جریان صهیونیستی غرب را با خطر جدی روبه­رو نمود. نظریه­پردازان غربی با مطالعه دربارۀ شیعه و پی بردن به مفاهیم انقلابی شیعه و تضادهای فرهنگی عمیق آن با تفکرات غربی مانند، اندیشه خدامحوری شیعه در برابر اومانیسم غرب، طرح اندیشه امت­سازی و وحدت جهان اسلام در مقابل برنامه­های تفرقه­افکنانه غربی­ها و اندیشه نظام واحد جهانی در برابر جهانی شدن غربی، شروع به مخالفت و دشمنی با تشیع نمودند. آنها برای مقابله با تشیع از طرح­های مختلف مانند ایران­هراسی، شیعه هراسی، تلاش برای انزوای ایران در محافل بین­المللی، تحریک مخالفان داخلی ایران برای تغییر نظام جمهوری اسلامی، حمله نظامی به کشورهای افغانستان و عراق، طرح خاورمیانه بزرگ، تجهیز نظامی حکومت­های مرتجع منطقه و حمایت از گروه­های تکفیری در سوریه و عراق استفاده کردند. در بخش پایانی مقاله راهکارهایی برای مقابله با این تهدیدات ارائه شده که از آن جمله، معرفی اسلام واقعی به مردم جهان، معرفی غرب و ریشه­های اومانیستی آن، تأکید بر حقوق بشر اسلامی، تلاش برای ایجاد وحدت در میان مسلمانان، استفاده ار رسانه­های مختلف و توسعۀ زیرساخت­های جامعه به منظور معرفی جامعه نمونه شیعه است.
 
متن کامل [PDF 297 kb]   (2842 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/2/15 | پذیرش: 1396/4/23 | انتشار: 1396/11/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.