دوره 11، شماره 1 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام شماره بهار 1400 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

amiri S, bashiri G. Relationship of Pakistan's Regional and Extra-Regional Geopolitical Factors with Sistan-Baluchestan Security of the Islamic Republic of Iran. پژوهشهاي سياسي جهان اسلام. 2021; 11 (1)
URL: http://priw.ir/article-1-1102-fa.html
امیری سروش، بشیری قاسم. جایگاه ژئواستراتژی پاکستان در امنیت سیستان-بلوچستان جمهوری اسلامی ایران. فصلنامه پژوهشهاي سياسي جهان اسلام. 1400; 11 (1)

URL: http://priw.ir/article-1-1102-fa.html


1- دانشیار روابط بین الملل و عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی امین،تهران،ایران. ، suroush.jnu@gmail.com
2- دانشجوی دکتری علوم سیاسی، دانشگاه آزاد اسلامی ،واحد کرج،ایران
چکیده:   (301 مشاهده)
پیشینه و هدف: امروزه و در عصر جهانی شدن به دلیل یک دست شدن جامعه جهانی همه مسائل به یکدیگر مرتبط و نزدیک شده که یکی از این مسائل امنیت است. به عبارت دیگر در چنین محیط جهانی، امنیت یک کشور معادل امنیت همه است و بر عکس، یعنی مفهوم امنیت یک مفهوم متقابل، مساوی و یکسان برای همه دولت‌هاست. هدف از مقاله حاضر بررسی بررسی عوامل ژئوپلیتیکی منطقه­ایی و فرامنطقه­ایی بر امنیت مرزهای جمهوری اسلامی ایران
روش:این تحقیق از نوع توصیفی- همبستگی بوده و روش تحقیق پیمایش می باشد. جامعه آماری این پژوهش را کلیه کارکنان اساتید و نخبگان علوم سیاسی شهر تهران می باشد. همچنین نمونه تحقیق حاضر 125 نفر می باشد. ابزار جمع­آوری داده­ها در مقاله حاضر، پرسشنامه (پرسشنامه ای محقق ساخته و مشتمل بر 36 سوال) می­باشد. برای بررسی قابلیت اعتبار پرسشنامه تحقیق از اعتبار صوری استفاده شده و جهت سنجش پایایی آن نیز از روش آلفای کرونباخ استفاده شده است. پس از گردآوری داده­ها از بین افراد نمونه با استفاده از نرم افزار spss تجزیه و تحلیل داده ها صورت گرفته است.
یافته­ها:نتایج تحقیق نشان داد که تاثیر 4 متغیر ژئوپلیتیکی؛ افزایش اختلافات مذهبی، قاچاق کالا،  امنیت مرزها، خلل در روابط فرهنگی) معنادار است. اما با توجه به اینکه سطح معناداری متغیر خلل در روابط سیاسی ایران و پاکستان (886/0) و بیشتر از 05/0 می باشد، تاثیر حضور جریانهای تکفیری بر این متغیر مورد تأئید قرار نمی گیرد. همچنین در بین 5 متغیر وابسته تحقیق، اختلافات مذهبی با ضریب رگرسیونی 398/0 دارای بالاترین ضریب رگرسیونی و متغیر خلل در روابط سیاسی ایران و پاکستان با ضریب 063/0 دارای ضعیف ترین ضریب رگرسیونی می باشند.
پیشنهاد: با درک اهمیت راهبردی بودن سیستان‌و‌بلوچستان در هر دو حالت بحری و بری بودن آن است که توافق‌های چندجانبه فرهنگی،سیاسی و اقتصادی بین ایران و پاکستان از یک‌سو با هندوستان و افغانستان و چین برای فعال‌کردن دو بندر چابهار و گوادر از سوی دیگر ایران، می‌توان پیش‌بینی کرد بحران­های موجود کاهش یافته و روابط بین دو کشور گسترش یابد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/17 | پذیرش: 1400/4/12 | انتشار: 1400/1/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمي- پژوهشي پژوهشهای سیاسی جهان اسلام می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Quarterly Journal of Political Research in Islamic World

Designed & Developed by : Yektaweb