دوره 12، شماره 1 - ( پژوهش های سیاسی جهان اسلام شماره بهار 1401 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khajesarvi G, rahmatipor L. A structural analysis of the foundations of Imam Khomeini's political jurisprudence in international relations and foreign policy. پژوهشهاي سياسي جهان اسلام 2022; 12 (1)
URL: http://priw.ir/article-1-1483-fa.html
خواجه سروی غلامرضا، رحمتی پور لیلا. تحلیلی سازه‌انگارانه از مبانی فقه سیاسی امام خمینی‌(ره) در روابط بین‌الملل و سیاست خارجی. فصلنامه پژوهشهاي سياسي جهان اسلام 1401; 12 (1)

URL: http://priw.ir/article-1-1483-fa.html


1- استاد گروه علوم سیاسی ، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران
2- دکتری روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی،تهران ،ایران.(نویسنده مسئول) ، leilarahmati33@yahoo.com
چکیده:   (1790 مشاهده)
پرواضح است مطالعه و بررسی مسائل و ماهیت روابط بین¬الملل و سیاست خارجی کشورها همواره مورد توجه صاحب¬نظران و متفکران حوزه علوم سیاسی و سیاست بین¬الملل بوده است. از این روی متفکرین و اندیشمندان این عرصه از منظر نظریه¬های مختلفی سعی در فهم سیاست خارجی کشورها داشته¬اند. درک و فهم سیاست خارجی ایران نیز از این موضوع مستثنی نبوده است. این موضوع بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 اهمیتی دوچندان یافت. چراکه تغییراتی بنیادین و بازتعریفی کلان در عرصه¬های هویت ملی و بین¬المللی به دنبال داشت. این تغییرات هویتی کلان و گسترده ملی و بین¬المللی که تحت زعامت رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران؛ امام خمینی (ره) صورت گرفت، بیش از هر چیز متاثر از مبانی فکری و فقه سیاسی ایشان بود و با توجه به این که بخش اعظمی از روابط بین¬المللی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با آرمان¬های اسلامی و مفاهیم مکتبی آمیخته شده است، فهم مبانی فقه سیاسی امام خمینی (ره) به منزله رهبر و ایدئولوگ این حکومت، که مبانی نظری و اصول خاصی را برای سیاست خارجی آن ارائه می¬نمایند، بسیار ضروری می¬نماید. لذا نظر به اهمیت موضوع، نگارنده بر آن شد تا به این پرسش اصلی پاسخ دهد که در چارچوب نظریات سازه¬انگاری، مبانی فقه سیاسی امام خمینی (ره) در تدوین روابط بین¬المللی و سیاست خارجی ایران از چه جایگاهی برخوردار است؟ در پاسخ به این پرسش، فرضیه بدین شکل صورت¬بندی می¬گردد که در چارچوب نظریات سازه¬انگاری، فقه سیاسی امام خمینی(ره) به عنوان یک عامل بسیار مهم و کلیدی در تدوین مبانی هویتی و بازتعریف روابط بین¬المللی و سیاست خارجی جمهوری¬اسلامی¬ایران نقش داشته است. این پژوهش قصد دارد با استفاده از روشی توصیفی- تحلیلی و تبیینی موضوع مذکور را مورد مداقه و بررسی قرار دهد. همچنین ضروری می¬نماید متذکر شد که روش مورد استفاده در گردآوری اطلاعات نیز با روش کتابخانه¬ای و اینترنتی صورت گرفته است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/31 | پذیرش: 1400/5/15 | انتشار: 1401/1/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمي- پژوهشي پژوهشهای سیاسی جهان اسلام می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Quarterly Journal of Political Research in Islamic World

Designed & Developed by : Yektaweb