پژوهش های سیاسی جهان اسلام شماره بهار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


دانشیار گروه حقو ق، دانشکده حقو ق و علوم سیاسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب، تهران، ایران ، faghih.habibi@gmail.com
چکیده:   (1659 مشاهده)
مباحث مربوط به محیط زیست از جمله ضرورت‌های زمان ماست، پیشرفت‌های تکنولوژیک بیسابقه از یک سو، ضعف حس مسئولیت پذیری و اخلاق از سوی دیگر و سرانجام رقابت کنترل نشده اقتصادی بین کشورها و شرکت‌ها زمینه‌های چنین وضعیتی اسفناک را پدید آورده است. حقوق بین الملل، که برقراری نظم بین المللی در پرتو صلح و امنیت و همکاری کشورها مهمترین هدف آن است، نیز در چند دهه اخیر در این زمینه توسعه نسبتاً قابل توجه داشته است،. اسلام به عنوان آخرین دین جهانی، در حمایت از محیط زیست سابقه‌ای کهن دارد، به علاوه آنکه الزامی بودن آموزه‌های دینی نکته مثبت این گونه حمایت‌ها به شمار می‌آید. توجه به محیط زیست در اسلام با بصیرت نگری به آیات الهی گره خورده است و این نکته به حمایت از محیط زیست تقدس داده است.. با نگاهی به متون دینی و از جمله قرآن کریم می‌توان دریافت که محیط زیست و تلاش برای به حفظ و حمایت از آن، برای بهرهمندی بشر از محیط زیستی امن و سالم جهت نیل به کمال، مورد اهتمام اسلام است. در این نوشتار، حقوق محیط زیست از منظر ملی و بین المللی (اسلام و حقوق بین الملل) بررسی خواهد شد.
واژه‌های کلیدی: محیط زیست، اسلام، حقوق بین الملل.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/2 | پذیرش: 1399/9/29 | انتشار: 1399/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمي- پژوهشي پژوهشهای سیاسی جهان اسلام می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Quarterly Journal of Political Research in Islamic World

Designed & Developed by : Yektaweb