دوره 10، شماره 4 - ( زمستان1399 1399 )                   جلد 10 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khaleghinezhad M, saei A, nazari A. Paradiplomatic regionalism with emphasis on cultural Iran. پژوهشهاي سياسي جهان اسلام. 2020; 10 (4)
URL: http://priw.ir/article-1-1388-fa.html
خالقی نژاد مریم، ساعی احمد، نظری علی اشرف. منطقه گرایی پارادیپلماتیک با تاکید بر ایران فرهنگی. فصلنامه پژوهشهاي سياسي جهان اسلام. 1399; 10 (4)

URL: http://priw.ir/article-1-1388-fa.html


1- دانشجوی دکتری علوم سیاسی ،دانشکده حقوق و الهیات و علوم سیاسی ،واحد علوم و تحقیقات ،دانشگاه آزاد اسلامی ،تهران ،ایران.
2- دانشیار مدعو گروه علوم سیاسی ،دانشکده حقوق و الهیات و علوم سیاسی ،واحد علوم و تحقیقات ،دانشگاه آزاد اسلامی ،تهران ،ایران،(نویسنده مسئول)
3- دانشیار دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه تهران، ایران.
چکیده:   (2333 مشاهده)
با توجه به فراهم شدن زمینه­ی تغییر و تحولات و نظریه پردازی­های مختلف در عرصه روابط بین­الملل در این مقاله تلاش شده است تا با عطف به دو نکته مهم، مطرح شدن پارادیپلماسی در عرصه سیاست خارجی و ارائه نظریه پارادیپلماسی فرامرزی، سپس منطقه­گرایی نوین، مدل منطقه­گرایی پارادیپلماتیک را با بررسی کشورهای حوزه ایران فرهنگی ترسیم کنیم. در بررسی­های صورت گرفته با عطف به وجود اشتراکات فرهنگی و هویتی موجود تایید شد که زمینه­های شکل­گیری منطقه­گرایی پارادیپلماتیک در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی وجود دارد. بنابراین سوال اصلی مقاله این است که چگونه پارادیپلماسی فرامرزی می­تواند به منطقه گرایی در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی کمک کند؟ در مقابل فرضیه مقاله این است که پارادیپلماسی فرامرزی با استفاده از فرامرزی شدن حوزه کنشگران فروملی و با عطف به نظریه جدید منطقه­گرایی از یکسو و از سوی دیگر وجود ظرفیت­های مختلف فرهنگی و اقتصادی در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی، می­تواند به ارائه مدلی جدید از روابط خارجی تحت عنوان منطقه­گرایی پارادیپلماتیک منجر شود.با توجه به فراهم شدن زمینه­ی تغییر و تحولات و نظریه پردازی­های مختلف در عرصه روابط بین­الملل در این مقاله تلاش شده است تا با عطف به دو نکته مهم، مطرح شدن پارادیپلماسی در عرصه سیاست خارجی و ارائه نظریه پارادیپلماسی فرامرزی، سپس منطقه ­گرایی نوین، مدل منطقه­گرایی پارادیپلماتیک را با بررسی کشورهای حوزه ایران فرهنگی ترسیم کنیم. در بررسی­های صورت گرفته با عطف به وجود اشتراکات فرهنگی و هویتی موجود تایید شد که زمینه­های شکل­گیری منطقه­گرایی پارادیپلماتیک در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی وجود دارد. بنابراین سوال اصلی مقاله این است که چگونه پارادیپلماسی فرامرزی می­تواند به منطقه گرایی در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی کمک کند؟ در مقابل فرضیه مقاله این است که پارادیپلماسی فرامرزی با استفاده از فرامرزی شدن حوزه کنشگران فروملی و با عطف به نظریه جدید منطقه­گرایی از یکسو و از سوی دیگر وجود ظرفیت­های مختلف فرهنگی و اقتصادی در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی، می­تواند به ارائه مدلی جدید از روابط خارجی تحت عنوان منطقه­گرایی پارادیپلماتیک منجر شود.با توجه به فراهم شدن زمینه­ی تغییر و تحولات و نظریه پردازی­های مختلف در عرصه روابط بین­الملل در این مقاله تلاش شده است تا با عطف به دو نکته مهم،یک؛ مطرح شدن پارادیپلماسی در عرصه سیاست خارجی و ارائه نظریه پارادیپلماسی فرامرزی،دوم؛ منطقه­گرایی نوین، مدل منطقه­گرایی پارادیپلماتیک را با بررسی کشورهای حوزه ایران فرهنگی ترسیم کنیم. در بررسی­های صورت گرفته با عطف به وجود اشتراکات فرهنگی و هویتی موجود تایید شد که زمینه­های شکل­گیری منطقه­گرایی پارادیپلماتیک در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی وجود دارد. بنابراین سوال اصلی مقاله این است که چگونه پارادیپلماسی فرامرزی می­تواند به منطقه گرایی در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی کمک کند؟ در مقابل فرضیه مقاله این است که پارادیپلماسی فرامرزی با استفاده از فرامرزی شدن حوزه کنشگران فروملی و با عطف به نظریه جدید منطقه­گرایی از یکسو و از سوی دیگر وجود ظرفیت­های مختلف فرهنگی و اقتصادی در بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی، می­تواند به ارائه مدلی جدید از روابط خارجی تحت عنوان منطقه­گرایی پارادیپلماتیک منجر شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/19 | پذیرش: 1399/9/21 | انتشار: 1399/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمي- پژوهشي پژوهشهای سیاسی جهان اسلام می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Quarterly Journal of Political Research in Islamic World

Designed & Developed by : Yektaweb